Om IGT

Industrial Green Tech springer ut fra tre eksisterende industrinettverk i Telemark fylke med rundt 100 bedrifter og omsetning på rundt 30 MRD NOK. Klyngens kjerne; Norges største konsentrasjon av prosessindustri, primært innenfor petrokjemi, metall og sement, ligger i Grenlandsregionen. Flere av de store aktørene er utenlandsk eid og eksporterer sine produkter i et globalt marked med stor etterspørsel. Yara leverer gjødsel, Eramet raffinerte manganlegeringer til bruk i stålindustrien, REC Solar silisiumblokker til solcelleindustrien, Norcem sement og de petrokjemiske bedriftene Ineos og Inovyn plastmaterialer; alt er produkter verden trenger også i fremtiden. De store prosessbedriftene i regionen støtter seg på en bred og faglig sterk leverandørindustri samt forsknings- og utviklingsaktører som leverer både til prosessindustrien regionalt og til offshore- og landbasert industri nasjonalt og internasjonalt.

  • Offshore 33% 33%
  • Prosess 12% 12%
  • Teknologi 13% 13%
  • Leverandør 18% 18%

Klyngens kjernevirksomhet i dag resulterer i at over 20% av Norges klimagassutslipp fra industri kommer fra denne regionen (ca 2,5 mill tonn av totalt 11,9 mill tonn CO2 ekvivalenter i 2015). Med sin tette lokalisering av store punktkilder for utslipp, vil denne regionen som verdens første klimapositive region bli en viktig bidragsyter til Norges forpliktelser til Parisavtalen om 40% kutt i klimagassutslipp innen 2030. Å utvikle kjernevirksomheten til dagens industri på en måte som tiltrekker nye teknologiutviklere og utslippsintensiv industri, vil også være nødvendig for å gjøre nasjonal satsing på CO2 fangst lønnsom

Styret

Nils Tore Føreland

Nils Tore Føreland

Styreleder

  • 123 45 678
  • ntf@equinor.no
Susan Heldal

Susan Heldal

Styremedlem

  • 483 00 530
  • susan.heldal@oiwp.no
Geir Kulås

Geir Kulås

Styremedlem

  • 918 26 556
  • geir.kulas@skagerakenergi.no
Sverre Gotaas

Sverre Gotaas

Styremedlem

  • 902 49 734
  • sverre.gotaas@hipark.no
Nils Kristian Bogen

Nils Kristian Bogen

Styremedlem

  • 988 99 674
  • kristian.bogen@usn.no
Arne Borgersen

Arne Borgersen

Observatør

  • 911 23 143
  • arne.borgersen@innovasjonnorge.no
Trine Kopperud

Trine Kopperud

Styremedlem

  • 952 80 174
  • trine.kopperud@yara.com
Kjetil Larsen

Kjetil Larsen

Styremedlem

  • 916 40 874
  • kjetil.larsen@norner.no
Anette Norborg

Anette Norborg

Observatør

  • 951 30 367
  • anette.norborg@t-fk.no

Klyngeadministrasjon

Irene Siljan Vestby

Irene Siljan Vestby

Klyngeleder

  • 952 31 706
  • irene@telemarkoffshore.no
Ingrid Ohna

Ingrid Ohna

Prosjektleder

  • 971 24 254
  • ingrid@telemarkoffshore.no